AP basketball rankings: 3 EvCo teams ranked in 2A girls' Top 10 for second straight week

mwochnick@theolympian.comJanuary 15, 2014 

RR-BH girls hoops

Black Hills River Ridge during Friday night's girls basketball game at Black Hills High School in Tumwater on Jan. 3, 2013.

TONY OVERMAN — Staff Photographer Buy Photo

A look at the Week 2 Associated Press boys and girls state basketball rankings, as voted on by sports writers and editors at newspapers across the state, including The Olympian.

For the second straight week, the 2A Evergreen Conference dominates the 2A girls rankings, as W.F. West (second), River Ridge (fourth) and Black Hills (seventh) are ranked in the top 10. 

Teams' first-place votes are in parenthesis, followed by win-loss record, total votes, and last week's ranking. 

GIRLS

CLASS 4A

1. Lynnwood (5) 11-1 102 1

2. Gonzaga Prep (5) 10-1 96 2

3. Todd Beamer (1) 11-0 87 3

4. Skyview 11-1 77 4

5. Mt. Rainier 9-2 59 5

6. Eastlake 10-1 55 6

7. Chiawana 11-2 35 T10

8. Arlington 11-0 32 9

9. Newport (Bellevue) 8-3 20 T10

10. Mead 7-4 15 NR

Others receiving votes: Lewis and Clark 13. Puyallup 6. Inglemoor 4. Issaquah 2. Jackson 1. Central Valley 1.

CLASS 3A

1. Cleveland (7) 9-2 115 2

2. Juanita (5) 13-0 113 1

3. Holy Names 10-1 81 5

4. Mountlake Terrace 9-3 64 T7

5. Glacier Peak 11-2 55 4

6. Prairie 10-1 53 T9

7. Kamiakin 8-4 50 T9

8. Wilson, Woodrow 9-2 28 NR

9. Blanchet 9-2 24 T7

10. Bellevue 10-4 18 3

Others receiving votes: Lincoln 17. Everett 14. Liberty (Renton) 12. Shorecrest 8. Ferndale 4. Sunnyside 3. Bonney Lake 1.

CLASS 2A

1. Mark Morris (10) 11-1 116 1 

2. W. F. West (3) 10-2 119 2

3. Sumner 11-1 95 4

4. River Ridge 11-2 76 5

5. West Valley (Yakima) 9-1 62 10

5. Cedarcrest 10-2 62 6

7. Black Hills 11-2 57 7

8. Ellensburg 7-2 54 3

9. East Valley (Spokane) 9-3 20 9

10. Renton 9-3 15 NR

Others receiving votes: White River 11. West Valley (Spokane) 8. Lynden 4. Port Angeles 1. 

CLASS 1A

1. Brewster (8) 13-1 115 1

2. Cashmere (4) 13-0 112 2

3. Okanogan 11-1 80 3

4. Woodland 12-0 79 5

4. Woodland 12-0 79 5

5. Lynden Christian 8-3 70 4

6. King's 8-3 51 7

7. Cascade Christian 9-1 44 8

8. Lakeside (Nine Mile Falls) 11-2 41 6

9. Blaine 7-4 18 10

10. Charles Wright Academy 8-1 11 NR

(tie) Montesano 11-0 11 NR

Others receiving votes: La Salle 9. Nooksack Valley 4. Zillah 4. Kalama 4. Rochester 3. La Center 2. Cascade (Leavenworth) 2. 

CLASS 2B

1. Northwest Christian (Colbert) (8) 15-0 88 1

2. Toutle Lake (1) 11-0 82 2

3. Bear Creek School 9-0 69 4

4. Wahkiakum 9-2 54 5

4. Wahkiakum 9-2 54 5

5. Colfax 10-4 53 3

6. Willapa Valley 10-2 44 6

7. LaConner 6-4 29 9

8. Morton-White Pass 7-3 18 NR

9. Lind-Ritzville/Sprague 9-4 14 NR

10. DeSales 7-3 13 7

Others receiving votes: Napavine 9. Pe Ell 8. White Swan 7. Crosspoint Academy 6. Darrington 1. 

CLASS 1B

1. Colton (5) 7-0 65 1

2. Sunnyside Christian (1) 7-1 59 2

3. Wilbur-Creston 11-0 50 4

4. Neah Bay 7-1 25 NR

5. Pateros (1) 10-1 22 5

(tie) Republic 11-1 22 NR

 

Others receiving votes: Tekoa-Oakesdale 14. Entiat 9. Muckleshoot Tribal School 8. Mount Vernon Christian 6.

BOYS

CLASS 4A

1. Jackson (10) 12-0 118 1

2. Garfield (2) 12-0 110 2

3. Richland 12-0 95 3

4. Kentridge 13-0 76 4

5. Central Valley 9-1 59 7

6. Todd Beamer 9-1 57 8

7. Ferris 9-2 44 5

8. Arlington 10-1 39 9

9. Curtis 12-3 28 6

10. Federal Way 10-1 23 10

Others receiving votes: Gonzaga Prep 5. Eastmont 4. Issaquah 2.

CLASS 3A

1. Rainier Beach (12) 13-0 120 1

2. Wilson 11-0 108 2

3. Lincoln 10-1 84 3

4. Franklin 10-2 81 4

5. Stanwood 13-0 74 5

6. Mountlake Terrace 10-2 52 7

7. O'Dea 9-4 51 8

8. Bellevue 9-3 43 9

9. Hazen 11-1 18 10

(tie) Mercer Island 10-4 18 6

Others receiving votes: Seattle Prep 6. Columbia River 2. Eastside Catholic 2. Glacier Peak 1.

CLASS 2A

1. Grandview (5) 10-0 118 2

2. Lynden (6) 11-1 115 1

3. Pullman (2) 9-1 108 3

4. Clarkston (1) 10-1 87 4

5. Anacortes 8-3 79 8

6. Hockinson 11-3 57 5

7. White River 8-5 35 6

8. East Valley (Yakima) 8-2 34 9

9. Mark Morris 10-3 31 7

10. Lake Washington 8-4 21 10

Others receiving votes: Sedro-Woolley 12. West Valley (Spokane) 6. Fife 5. Bremerton 4. Sumner 2. Burlington-Edison 1.

CLASS 1A

1. Okanogan (10) 12-0 125 1

2. Zillah 11-0 114 2

3. King's (3) 9-2 106 3

4. Vashon Island 10-1 81 4

5. Seattle Academy 8-3 70 6

6. La Center 11-2 62 5

7. Brewster 10-3 42 7

(tie) University Prep 11-2 42 9

9. Lynden Christian 8-4 35 8

10. Kalama 11-1 20 NR

Others receiving votes: Lakeside (Nine Mile Falls) 10. Riverside 7. La Salle 1.

CLASS 2B

1. St. George's (11) 15-0 110 1

2. Morton-White Pass 11-0 96 2

3. North Beach 12-0 83 3

4. Lind-Ritzville Sprague 11-1 79 4

5. Bear Creek School 8-2 57 6

6. Liberty (Spangle) 13-3 49 5

7. Onalaska 10-2 43 8

8. Tri-Cities Prep 12-2 34 7

9. Northwest Christian (Colbert) 10-5 26 10

10. Mossyrock 9-1 14 NR

Others receiving votes: LaConner 7. Wahkiakum 4. Seattle Lutheran 2. Toutle Lake 1.

CLASS 1B

1. Neah Bay (3) 6-1 89 4

2. Pomeroy (1) 11-1 83 1

(tie) Garfield-Palouse (6) 10-2 83 3

4. Lummi 10-1 67 2

5. Tulalip Heritage 11-1 58 5

Others receiving votes: Touchet 8. Three Rivers Christian School 6. Colton 6.

The Olympian is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service