Education

Scholars for March 7

Students from the Olympia area have been named to the dean's list at the University of Washington for summer quarter 2009.

ELMA

Owen Chase Bickford, Benjamin Eugene Overton.

LACEY

Christoph B Berlin, Christopher Anthony Birge, June Ashley Bosse, Nathan Allen Briley, Aaron Phillip Butherus, Douglas Guy Cheung, Aaron Brent Clancy, Jacqueline Adriana Estep, Johanna Kate Fabian-Marks, Stephanie Teodocio Fajardo, Kami Lauren Grell, Paige Elizabeth Hardy, Cynthia C Hegel, Elaine Michelle Hruby, Brittanie Catherine McCarron, Haley R McConnell, Michael Jayce O’Bryan, Giang Truong Ong, Charles Palmer, Wendy Jo Piper, Travis Ray Pogue-Leyva, Christopher Lawrence Staley, Vu Antonio Tran, Jessica Alicia Vargas, Emily Wezenberg.

OLYMPIA

Charles Michael Auster, Eric Ronald Bensley, Thomas Alan Biggs, Jeffrey Mark Jr Booth, Kate Orissa Buckley, Daniel Francis Caldwell, Eunbin Hong Chong, Jennifer Lauren Chow, Elizabeth Carolyn Comley, Jennah Margaret Crotts, Jessica Erin Cubberly, Kelsi Shay Cunniff, Lauren Marie Curtis, Samantha M Deaton, Sara Michele Drescher, Hilary Pauline Eaton, Karl Joseph Eckhardt, Carissa Lynn Ensminger, Megan Elaine Erickson, Patricia Olive Erickson, Shannon Marie Erickson, Kaegan Timothy Faltys-Burr, Jordan Christopher Flynn, Andrew Glen Foster, Meghan Marie Garrison, Jennifer E Graffagnino, Brittany Rachele Grenier, Ivan William Gunderson,

Kendra Hall, Taryn Judith Hall, Laura Ann Hart, Shannon Marie Harvey, Angela Jean Hass, Rachel Christine Alexandra Heinrich, Erin Kathleen Hewitt, Sarah Anne Heywood, Betsy Lynn Lola Hicks, Brett Reid Himeda, Cooper William Hjelm, Molly Elizabeth Hurd, Jittiarpa Naimee Iskandar, Sirikalya Naimee Iskandar, Sara Ann Ivey, Kathryn Anne Jensen, Nari Rae Kalafian, Heather Elizabeth Kanikeberg, Christopher J Ki, Jordan Matthew Kitterman, Dylan Patrick Klumpp, Jared Thomas Koester, Nadia Kate Kourehdar, Jungah Ku, Dwayne Alvin Laforce, Matthew Thomas Laurie, Tien Thuy Le, Nathan Gene Lee, Levi Scott Lindsey, Kelsey Alexandra Loftus,

Michelle Lynn Maben, Pauls Aleksandrs Macs, Meredith A Magee, Marisa K McAllister, Evan Alexander Meagher, Elizabeth Jo Anne Meulblok, Patrick Joseph Miller, Kelly Ball Monthie, Ryan Patrick Henry Moore, Anna Marie O’Brien, Timothy Robert Pace, Andrew Stefan Palmer, Dorothy Inne Park, Arne Nelson Phillips, William Anthony Pickett, Claire Elizibeth Powers, John Kyle Heggen Quinn, Anthony Reichman, Melika Lynn Ringstad, Danielle Emily Ritchey, Roxanne Ruby Russell, Yogesh V Saletore, Chi Sennholz, Kathryn Rose Shanahan, Douglas H Smith, Alyssa Judith Sorenson, Alison Marie Sprague, Christina Marie Steele, James Sung, Kathryn Elizabeth Suskin, Jordan Michael Swarthout,

Mack Alderson Talcott, Andrew Gerrit Tangeman, Kara Jillian Tebeau, Kevin An Thai, Sara Louise Thorson, Bao-Tran Do Tran, Hoang Uyen Thi Tran, Ralph A Van Horn, Anne Renee Vankirk, Travis Brian Veralrud, NamThien Quoc Vu, Amy Leigh Wagoner, Kylie Irene Walchuk, Orinna Kaye Weaver, Jamielyn Justine Wheeler, Alan Bradley Wright, Chelsay Sayaka Wright, Zinnia Siyun Xu, Evan Dong Yang, Amelia Belle Remy Young, Janet Lee Zuroske.

SHELTON

Cara Leigh Appel, Breana Nicole Chavez, Timothy Daniel Clark, Stephanie Rose Daugherty, Robert Allen Hayes, Shiloh Ann Henderson, Kelsy Elizabeth Hopkins, Jennifer Elaine Hoss, Taylor Morgan McKay, Nathan Allen Morlock, Lindsay Kaye Orme, Taylor Thomas Sloane, Tyler Dale Wheatley.

TUMWATER

Jamie Lynn Bortel, Jeff Warren Dallas, Jodi Davison, Brandon A Nadeau, Tammy Leah Noffsinger, Christopher David Raastad, Diana Frances Stone, Sandra Marie West.

YELM

Josh B Archer, Akel William Hashim, Elaine Colette Huber, Michael Aaron Jelle, Ashley Nicole Jennings, Casey Brandon Shaw, Tiffany Fox Sheasley, Seth Aaron Tuininga.

ADMISSION

Laura Keyt, Olympia, enters Mount Holyoke College class of 2013. She is the daughter of Edwin and Sandra Keyt, Olympia.

SCHOLARSHIPS

1st Sgt. John Blue was the first recipient of the America’s Service Heroes Scholarship for Saint Martin’s University. Blue served in multiple duty positions during his 19 years of service as a member of the United States Army. He deployed twice to Iraq and lost his right leg below the knee.

The North Thurston Education Foundation gave $25,000 in scholarships in 2009, including endowed named scholarships and Foundation scholarships. The following students received scholarships of $2,000 each:

John Gott Education Scholarship, Bethany Jensen, River Ridge High School; Jeanette Hostetter Ford Scholarship, Anna Grzankowski, River Ridge; Roy Pederson Memorial Scholarship, Blake Geyen, River Ridge; Violet Davies Vocational/Technical Scholarship, Chanelle Fitzgerald, North Thurston High School.

North Thurston Education Foundation Scholarships went to Daniel Mast, River Ridge; Jordan Malizio, South Sound High School; Jihyun Johnson, North Thurston; Seung Lee, North Thurston; Miranda King, Timberline High School; Jessie Sheppard, Timberline; Tony Nguyen, Timberline.

The Lisa Corwin Memorial Scholarship, a two-year renewable scholarship for $1,500 each year was awarded to Aubry Owada, North Thurston High School. A second year Corwin scholarship for $1,500 went to last year’s recipient, Yagie Janisch.

Staff reports

  Comments