High School Sports

High school football: 2017 all-league teams

Timberline running back Michael Barnes (2) rushes during the 3A South Sound Conference title game against Peninsula at Roy Anderson Field in Purdy on Friday, Oct. 27, 2017.
Timberline running back Michael Barnes (2) rushes during the 3A South Sound Conference title game against Peninsula at Roy Anderson Field in Purdy on Friday, Oct. 27, 2017. dmontesino@thenewstribune.com

4A SPSL ALL-LEAGUE FOOTBALL

wood
Sumner quarterback Luke Ross is pressured by Olympia defender Logan Wood during a football game at Ingersoll Stadium in Olympia on Oct. 6, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Most valuable player: RB Tre Weed, Sumner, sr.

Offensive player of the year: QB Dylan Morris, Graham-Kapowsin, jr.

Defensive player of the year: LB Ben Wilson, Sumner, sr.

Lineman of the year: DL Ethan Porter, Graham-Kapowsin, jr.

Coaching staff of the year: Gary Jeffers, Puyallup

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Jacob Holcomb, Puyallup, jr.

RB – Micah Smith, Graham-Kapowsin, sr.

RB – Kyle Cramer, Puyallup, jr.

RB – Ben Wilson, Sumner, sr.

TE – Tyler Wheeler, Graham-Kapowsin, sr.

WR – Christian Brown, Bellarmine Prep, sr.

WR – Zack Paulsen, Curtis, jr.

WR – Robert Mason, Graham-Kapowsin, sr.

WR – Darius Morrison, Puyallup, jr.

OL – Josh Hanigan, Bellarmine Prep, sr.

OL – Kyle Buschman, Graham-Kapowsin, jr.

OL – Logan Wood, Olympia, sr.

OL – Carson Simmons, Puyallup, sr.

OL – Riley Clark, Sumner, jr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – Chase Chandler, Bellarmine Prep, sr.

DL – Tommy Loa, Graham-Kapowsin, jr.

DL – Logan Wood, Olympia, sr.

DL – Logan Mayer, Sumner, sr.

LB – Miles Cooney, Curtis, jr.

LB – Viliami Hansen, Graham-Kapowsin, sr.

LB – Brendan Ngotel, Puyallup, sr.

LB – Hunter Briggs, Rogers, sr.

DB – Christian Brown, Bellarmine Prep, sr.

DB – Taj Moffett, Curtis, sr.

DB – Kasai Childress, Graham-Kapowsin, sr.

DB – Landen Neff, Puyallup, sr.

SECOND-TEAM OFFENSE

QB – Luke Ross, Sumner, sr.

RB – Derrion Summers, Bellarmine Prep, soph.

RB – Sabian Bryant, Curtis, sr.

RB – Owen Shea, Olympia, sr.

TE – Sam Behnke, Bellarmine Prep, sr.

WR – Taj Moffett, Curtis, sr.

WR – Eython Daugherty, Graham-Kapowsin, soph.

WR – Ibi Ceesay, Olympia, sr.

WR – Landen Neff, Puyallup, sr.

WR – Tyrese Rios, Rogers, soph.

OL – Luke Purcella, Curtis, jr.

OL – Jonah Mains, Emerald Ridge, soph.

OL – Tyson Holloway, Olympia, sr.

OL – Josh Hutchins, Rogers, sr.

OL – Austin Roth, Sumner, sr.

SECOND-TEAM DEFENSE

DL – Tupu Lilio, Curtis, jr.

DL – Mosiah Liu, Emerald Ridge, sr.

DL – Dylan Always, Puyallup, sr.

DL – Carson Simmons, Puyallup, sr.

LB – Tim Jensen, Bellarmine Prep, jr.

LB – Isaac Muckian, Olympia, sr.

LB – Danny Uluilakepa, Puyallup, soph.

LB – Connor Filleau, Sumner, sr.

DB – D’Angelo Biggs, Graham-Kapowsin, sr.

DB – George Johnston, Puyallup, sr.

DB – Makaio Gillespie, Rogers, jr.

DB – Jackson Metcalf, Sumner, jr.

FIRST-TEAM SPECIAL TEAMS

K – Colin Manners, Graham-Kapowsin, sr.

P – Jase Paulsen, Curtis, sr.

R – Taj Moffett, Curtis, sr.

SECOND-TEAM SPECIAL TEAMS

K – Nathen Cutler, Puyallup, sr.

P – Austin Tugman, Rogers, jr.

R – D’Angelo Biggs, Graham-Kapowsin, sr.

HONORABLE MENTION

Bellarmine Prep: OL Reese Lawrence, jr.; OL Nick Brown, jr.; LB Taima Mitchell, sr.; LB Luke Weller, jr.; QB Marcus Stowers, soph.

Curtis: LB Carson Gregg, sr.; RB Marlon Jones, jr.; DB Garrett Beard, soph.; DL Luke Purcella, jr.; QB Kyle Russell, soph.

Emerald Ridge: LB Kaden Martin, soph.; DL Jonah Mains, soph.; TE Javon Charles, soph.; DB Jakob Hasenauer, sr.; DL Asi Fifita, sr.

Graham-Kapowsin: OL Chris Sparks, jr.; OL Branden Ford, sr.; DL Jordan Duvall, sr.; LB Aaron Olmos, jr.

Olympia: LB Eachen Pettis, sr.; QB Ketner Young, sr.; LB Tyler Woods, soph.; DB Cameron Kendall, sr.; DB Garret Iyall, jr.; DL Noa Peralta, sr.; DB Ibi Ceesay, sr.

Puyallup: DB Cohen Cleek, jr.; LB Mason Hague, sr.; DL Ryan Childres, sr.; DL Eddie McNaughton, sr.; OL Jonah Auvaa, sr.; OL Ethan Graham, sr.; R Ethan Steward, jr.

Rogers: RB Taylor Murchison, sr.; DL Aidan Fernando, jr.; DL Josiah Drain, jr.; QB Brydon Harlan, sr.; DB Michael Dougher, jr.

South Kitsap: LB Norman Padrones, sr.; RB Iziah Davis, sr.; DB Deyondre Davis, soph.; WR Quinn Ogan, sr.; QB Garrison Glissom, sr.

Sumner: DL Torben Deese, sr.; LB Tyler Ruch, jr.; WR Thane Birrer, sr.; DB Blake Tannehill, soph.; OL Alex Berringer, jr.; K Colton Sigafoos, jr.; DL Jordan Johnston, sr.

3A SSC ALL-LEAGUE FOOTBALL

palmer
Yelm running back James Palmer weaves through the Gig Harbor defense during a football game at Yelm High School on Sept. 21, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Most valuable player: Michael Barnes, Timberline, sr.

Offensive player of the year: James Palmer, Yelm, sr.

Defensive player of the year: Mason Simeta, Timberline, sr.

Lineman of the year: Conner Warick, Timberline, sr.

Coaching staff of the year: Yelm

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Burke Griffin, Peninsula, sr.

RB – Zion Kirk, North Thurston, sr.

RB – Lonnie Anderson, Timberline, sr.

WR – Kellen Gregory, Gig Harbor, sr.

WR – Chris Penner, Capital, jr.

WR – Alex Beloate, Peninsula, sr.

TE – Chase Wittmers, Peninsula, soph.

OL – Chase Bowes, Timberline, sr.

OL – Kai Burgman, North Thurston, jr.

OL – Damian Hernandez, Yelm, sr.

OL – Taylor Elligson, Gig Harbor, sr.

OL – Reece Wood, Central Kitsap, sr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – Malik Livingston, Gig Harbor, jr.

DL – Isaiah Juvik, Peninsula, soph.

DL – Justin Jerenz-Mapu, Timberline, sr.

LB – Ty Edmond, Timberline, sr.

LB – Tristan Barr, Central Kitsap, sr.

LB – Derrick Platt, Yelm, jr.

LB – Isaac Casey, Peninsula, jr.

DB – Darickus Welborne, Central Kitsap, sr.

DB – Jamin Faalogo, Timberline, jr.

DB – Ryan King, Gig Harbor, jr.

DB – Braeden Potter, Peninsula, jr.

DB – Alex Morris, Yelm, sr.

SECOND-TEAM OFFENSE

QB – Kyle Robinson, Yelm, jr.

QB – Grant Erickson, Capital, jr.

RB – Michael Foreman, Peninsula, sr.

WR – Alex Morris, Yelm, sr.

WR – Kodee Gifford, Yelm, jr.

WR – Tyler Tubbs, Central Kitsap, sr.

OL – Mason Hyde, Peninsula, soph.

OL – Jacob Dimond, Yelm, jr.

OL – Avery Schuette, Central Kitsap, jr.

SECOND-TEAM DEFENSE

LB – Nate Tyler, Capital, sr.

LB – Zion Kirk, North Thurston, sr.

LB – Garrett Hall, Central Kitsap, sr.

LB – Jesse Valona, Gig Harbor, sr.

DB – Ozzy Marten, Peninsula, sr.

DB – Travis Colbenson, Shelton, sr.

DB – Jack Collard, Capital, sr.

DB – Jacob McCown, Yelm, sr.

DB – Colton Steepy, Timberline, jr.

SPECIAL TEAMS

Tolby Selvester, Timbelrine, sr.

Logan Kinney, Gig Harbor, jr.

Carson Amendt, Yelm, soph.

Alex Beloate, Peninsula, sr.

HONORABLE MENTION

Capital: Jack Collard, sr.; Ryan Guscott, sr.

Central Kitsap: Ja’Quirious Conley, soph.; Elijah McGee, jr.

Gig Harbor: Ryan Baerg, sr.; Jurrian Hering, jr.; Ben Hollenbeck, jr.

North Thurston: Dakota Parker, sr.

Shelton: Jake Meyers, jr.; Cody Hall, sr.

Timberline: Hunter Campau, jr.

2A SPSL SOUND ALL-LEAGUE FOOTBALL

faaitu
River Ridge defenders Griffin Adams (60) and Mika Faaitu (54) wrap up Clover Park running back Treyvon McDaniel for a loss during a football game at South Sound Stadium in Lacey on Oct. 12, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Most valuable player: QB JJ Lemming, Steilacoom, jr.

Offensive player of the year: RB Caden Jumper, Eatonville, fr.

Defensive player of the year: DL Mika Faaitu, River Ridge, jr.

Offensive lineman of the year: OL Parker Danielson, Steilacoom, sr.

Defensive lineman of the year: DL Michael Richardson, Renton, sr.

Coach of the year: Marty Parkhurst, Orting

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Tristan Schoepf, Eatonville, jr.

RB – Daniel Hobart, Orting, soph.

RB – TreVyon McDaniel, Clover Park, jr.

RB – Keyhlin Majors, Renton, sr.

WR – TJ Page, Steilacoom, sr.

WR – Emeka Egbuka, Steilacoom, fr.

WR – Ryan Bailey, Eatonville, sr.

WR – Tucker Poil, Eatonville, sr.

TE – Talai Finau, Renton, sr.

OL – Tafao Temese, Clover Park, sr.

OL – Chase Heath, Orting, sr.

OL – Nate Maassen, Steilacoom, sr.

OL – Justin Mann, Eatonville, sr.

OL – Evan Barger, Orting, sr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – Herbert Polu, River Ridge, jr.

DL – Darius Gilcrist, Orting, sr.

DL – Griffin Adams, River Ridge, sr.

DL – Nicholas Whitten, Clover Park, sr.

LB – Jaymason Willingham, Steilacoom, jr.

LB – Deshayne Stevens, Highline, sr.

LB – Ben Johnson, Eatonville, sr.

LB – Ryker Peterson, Orting, sr.

LB – Carlo Sallinger, Clover Park, sr.

DB – Tomasi Manu, River Ridge, jr.

DB – Zach Smith, Eatonville, soph.

DB – Daniel Kahala, Orting, sr.

DB – Bryan Trambulo, Steilacoom, sr.

SECOND-TEAM OFFENSE

QB – Derrick McWilliams, Clover Park, jr.

RB – Maleko Mina, River Ridge, jr.

RB – Bryce Mecham, Orting, jr.

RB – Blake Sjoblom, Eatonville, sr.

WR – Jordan Bush-Johnson, Steilacoom, sr.

WR – Lamar Campbell, River Ridge, soph.

TE – Keeani Trinidad, River Ridge, soph.

OL – Loudan McDonald, Orting, sr.

OL – Blake Suivaaia, Highline, sr.

OL – Chris Romanos, River Ridge, jr.

OL – Trevor Parke, Eatonville, sr.

OL – Myles James, Renton, sr.

SECOND-TEAM DEFENSE

DL – Greg Rosado, Steilacoom, sr.

DL – Derrick Roberson, Steilacoom, sr.

DL – Jackson Roulst, Eatonville, jr.

DL – Ryley Larson, River Ridge, jr.

LB – Tyrese Thrower, River Ridge, soph.

LB – Romeo Buckley, Renton, jr.

LB – Josh Kondra, Eatonville, jr.

LB – Trevon Carter, Orting, sr.

DB – Dylan Antonson, Eatonville, jr.

DB – Alex Brymer, Eatonville, soph.

DB – Michael Cailing, Orting, sr.

DB – Keiran Hunkin, River Ridge, jr.

DB – Tavares Dillon, Renton, sr.

HONORABLE MENTION

Clover Park: WR Hezekiah Lauano, jr.; OL/DL Vincent Fefe, jr.; LB Ryan Nelson, jr.; OL/DL Fili Fata, jr.; DB TreVyon McDaniel, jr.; ATH Malik Harris, sr.; DL Alfredo Gonzales, sr.

Eatonville: DL Dawson Wilcox, sr.; DL Lucas Wolfe, soph.; OL Trevor Smith, sr.

Highline: RB Kelvin Adu, soph.; DL Kedyn Apelu, soph.; OL Jacob Naon, jr.; RB Ty Shanklin, jr.; OL Steven Spickmal, sr.; WR Gregory Thomas-Smith, sr.; RB Jakob Vanderflute, jr.

Orting: TE Ryker Peterson, sr.; DL Chase Heath, sr.; DL Evan Barger, sr.; LB Colton Burbidge, sr.; QB JK Crespo, sr.

Renton: WR Ejay Barquet, sr.; DL Albert McClendon, sr.; DB Kayee Song, sr.; OL Jordan Rodgers, jr.; DB Terrance Meneese, soph.

River Ridge: OL Riley Dodson, sr.; RB Max Eddar, soph.; WR Blake Anderson, jr.; LB Hunter Prida, jr.

Steilacoom: DB Andrew Propes, sr.; OL Hyrum Stowers, soph.; LB Mykah Brown, sr.; DL Nick Tracy, sr.; LB Marcus Hoch, jr.; DB Cole Hutton, sr.

2A EVCO ALL-LEAGUE FOOTBALL

paine
Tumwater running back Dylan Paine leaps teammate Cy Hicks (50) as he breaks past the Lynden defensive line during the opening round of the 2A state football playoffs at Tumwater District Stadium on Nov. 9, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Most valuable player: Cy Hicks, Tumwater, sr.

Offensive most valuable player: Nole Wollan, W.F. West, sr.

Defensive most valuable player: Aiden Slater, Tumwater, sr.

Coaching staff of the year: Tumwater

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Ethan Loveless, Black Hills, jr.

RB – Ka’Imi Henry, W.F. West, sr.

RB – Kylan Touch, Aberdeen, sr.

RB – Jakob Holbrook, Tumwater, sr.

RB – Dylan Paine, Tumwater, soph.

WR – Brandon White, W.F. West, sr.

WR – Jacob Briggs, Black Hills, sr.

WR – Patrick Riley, Rochester, jr.

TE – Leandre Gaines, W.F. West, soph.

TE – Thomas Drayton, Tumwater, jr.

OL – Jack Mallonee, W.F. West, sr.

OL – Mathew Lund, Tumwater, sr.

OL – Justus Kuykendall, Centralia, soph.

OL – Ben Slaymaker, Rochester, sr.

OL – Joe Wylam, W.F. West, sr.

OL – Caden Hicks, Tumwater, jr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – James Tobin, Black Hills, sr.

DL – Wyatt Deskins, W.F. West, sr.

DL – Skyler Murray, Aberdeen, sr.

DL – Jacob Pati, Tumwater, sr.

DL – Ryley Hall, W.F. West, sr.

DL – Sam Carson, Black Hills, sr.

LB – Camden Bull, W.F. West, sr.

LB – Ryan Peters, Black Hills, sr.

LB – Mason Burbidge, Tumwater, jr.

LB – Jack Prentice, Tumwater, jr.

LB – Owen Oniskey, Black Hills, sr.

DB – Tyson Guerrero, W.F. West, sr.

DB – Jose Pineda, Centralia, sr.

DB – Connor Clark, Tumwater, sr.

DB – Kade Weitzel, Black Hills, sr.

DB – Wyatt Rollman, Black Hills, sr.

DB – Ethan Wilmovsky, Tumwater, sr.

FIRST-TEAM SPECIAL TEAMS

K – Nathan Seaman, Tumwater, sr.

P – Kolby Baird, Centralia, sr.

HONORABLE MENTION

Aberdeen: QB Ben Dublanko, jr.; OL Sage Bridges, sr.; OL Dan Hunt, jr.; DB Bailey Delahanty, sr.; K Giovanni Pisani, soph.

Black Hills: DB Andrew Wilmoth, sr.; DB Taylor Simmons, jr.; LB Jordan Claridge, jr.; RB/LB Zach Loveless, soph.; LB Chad Turner, sr.; P Xavier Bacak, sr.; RB/DB Jaden Toussaint, jr.

Centralia: DL Ryan Jensen, sr; DL Broc Selstrom, sr.; DB Nolan Miller, sr.; DB Tristan Dickey, sr.; RB Dylan Purkey, sr.

Rochester: QB Bryce Lollar, jr.; LB Brycen Yarber, sr.; DL Grayson Johnson, jr.

Tumwater: OL Aaron Monroe, sr.; QB Elias Polito, sr.; RB Zane Murphy, jr.; LB Tolo Hafoka, sr.; DL Jack Neibauer, sr.; DB Zack Gutierrez, sr.; DB Patrick Williams, jr.

W.F. West: DB/WR Jordan Thomas, sr.; K Cory Davis, sr.

1A EVCO ALL-LEAGUE FOOTBALL

weyrauch
Tenino defensive lineman Tyrick Weyrauch leads his teammates through warm-ups during a preseason football practice at Tenino Middle School on Tuesday, Aug. 22, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Most valuable player: Carson Klinger, Montesano, sr.

Offensive most valuable player: Trevor Ridgway, Montesano, sr.

Defensive most valuable player: Jared Wallace, Montesano, sr.

Coaching staff of the year: Montesano

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Payton Quintanilla, Hoquiam, jr.

RB – Taitum Brumfield, Elma, jr.

RB – Teegan Zillyett, Montesano, jr.

RB – Cole Baysinger, Forks, sr.

WR – Kobe Gallinger, Montesano, sr.

WR – Jace Griffiths, Tenino, jr.

WR – Jackson Folkers, Hoquiam, jr.

TE – Brett Moody, Forks, jr.

OL – Jared Wallace, Montesano, sr.

OL – Ben Sowers, Montesano, jr.

OL – Garrett Bradley, Houqiam, sr.

OL – Chewy Muro, Hoquiam, sr.

OL – Jake Gordon, Hoquiam, sr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – Seth Dierkop, Montesano, sr.

DL – Brett Moody, Forks, jr.

DL – Tyrick Weyrauch, Tenino, sr.

DL – Garrett Bradley, Hoquiam

DL – Matt Brown, Hoquiam, soph.

LB – Ben Sowers, Montesano, jr.

LB – Dakoyta Reninger, Montesano, sr.

LB – Chewy Muro, Hoquiam, sr.

LB – Payton Quintanilla, Hoquiam, jr.

LB – Brady Cummings, Hoquiam, jr.

LB – Niall Baxter, Elma, jr.

DB – Sam Winter, Montesano, soph.

DB – Teegan Zillyett, Montesano, jr.

DB – Cody Vollan, Elma, soph.

DB – Jonah Doll, Hoquiam, jr.

FIRST-TEAM SPECIAL TEAMS

K – Naz Mazariegos, Hoquaim, sr.

P – Francis Sweeney, Hoquiam, sr.

HONORABLE MENTION

Elma: OL Jacob Garcia, jr.; DL Alejandro Hernandez, jr.; DB Tyson Richardson, soph.

Hoquiam: OL Caleb Larsen, jr.; WR Rayyon Dayton, soph.; DL Murray Cottrell, soph.

Forks: OL Luke Dahlgren, jr.; DL Luke Dahlgren, jr.; DB Cole Baysinger, sr.

Montesano: WR Sam Winter, soph.; RB Dakoyta Reninger, sr.; OL Seth Dierkop, sr.; OL Kyle Trout, sr.; TE Kooper Karaffa, sr.; DL Tanner Nicklas; DL Gage Iverson; LB Shaydon Farmer.

Tenino: OL Robby Marti, fr.; QB Miles Cannon, sr.; WR Guy Murillo, sr.; LB Jake Nybu, jr.; LB Zac Robson, jr.; DL Paxton Russell, soph.

2B CENTRAL MOUNTAIN ALL-LEAGUE FOOTBALL

lofgren
Rainier quarterback Zach Lofgren (11) and the Mountaineers offense wait for a play call during a football game against Morton-White Pass at Rainier High School on Sept. 21, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

Offensive most valuable player: Dawson Stanley, Napavine, jr.

Co-defensive most valuable players: Ezra Miller, Life Christian, sr.; Easton Holmes, Rainier, jr.

Coach of the year: Josh Fay, Napavine

FIRST-TEAM OFFENSE

QB – Zach Lofgren, Rainier, jr.

RB – Ian Russell, Rainier, sr.

RB – Cole Van Wyck, Napavine, sr.

RB – Cole Fay, Adna, soph.

WR – Jordan Purvis, Napavine, sr.

WR – Matt Poquette, Morton-White Pass, sr.

WR – Noah Lantz, Napavine, sr.

TE – Randy Kinswa, Napavine, sr.

OL – Jason Chilcoate, Adna, jr.

OL – Ryan Jelsvik, Rainier, sr.

OL – Hayden Lester, Napavine, jr.

OL – Johnny Wells, Onalaska, sr.

OL – Carson Lewis, Morton-White Pass, sr.

FIRST-TEAM DEFENSE

DL – Jason Chilcoate, Adna, jr.

DL – Kyson Newcomb, Napavine, sr.

DL – Johnny Wells, Onalaska, sr.

DL – Cam Wagner, Rainier, sr.

LB – Jared McCallum, Napavine, jr.

LB – Ian Russell, Rainier, sr.

LB – Ashton Dowell, Adna, jr.

LB – Noah Lantz, Napavine, sr.

DB – Jordan Purvis, Napavine, sr.

DB – Garret Shannon, Napavine, sr.

DB – Cole Fay, Adna, soph.

FIRST-TEAM SPECIAL TEAMS

K – Conner Weed, Adna, sr.

P – Conner Weed, Adna, sr.

R – Brady Collins, Adna, jr.

SECOND-TEAM OFFENSE

QB – Conner Weed, Adna, sr.

RB – Ezra Miller, Life Christian, sr.

RB – Ashton Haight, Onalaska, soph.

RB – Gavyn Higdon, Morton-White Pass, jr.

WR – Brady Collins, Adna, jr.

WR – Kade Gillispie, Morton-White Pass, sr.

TE – Alex Frazier, Onalaska, soph.

OL – David Hoover, Rainier, sr.

OL – Seth Donaldson, Life Christian, jr.

OL – Kameron Perry, Adna, sr.

OL – Abel Ingle, Adna, soph.

OL – Baltazar Cleveland Barrera, Onalaska, fr.

SECOND-TEAM DEFENSE

DL – Bo Moon, Adna, sr.

DL – Cade Evander, Napavine, fr.

DL – Seth Donaldson, Life Christian, jr.

DL – Kameron Perry, Adna, sr.

LB – Carson Lewis, Morton-White Pass, sr.

LB – Dawson Stanley, Napavine, jr.

LB – Cole Van Wyck, Napavine, sr.

LB – Hazen Inman, Onalaska, soph.

DB – Zach Lofgren, Rainier, jr.

DB – Lazaro Rodriguez, Onalaska, sr.

DB – Matt Poquette, Morton-White Pass, sr.

SECOND-TEAM SPECIAL TEAMS

P – Kaleb Rashoff, Morton-White Pass, jr.

R – Jesse Urban, Morton-White Pass, jr.

HONORABLE MENTION

Adna: RB/DB Elmer Loose, jr.; WR Camden Ryan, jr.; LB Chance Fay, jr.; LB Abel Ingle, soph.; DB Brady Collins, jr.; DB AJ Johnson, sr.

Chief Leshi: RB Khyree McQueen, sr.; WR Chris Whitford, jr.; OL/DL Devin Francis, jr.; OL/DL Dale Bullpume, soph.

Morton-White Pass: RB Dylan Pelletier, jr.; LB Gavyn Higdon, jr.; DB Kaleb Rashoff, jr.

Napavine: OL Wade Sabin, sr.; OL Noah Cole, sr.; DL Seth Harris, jr.; P Dawson Stanley, jr.

Onalaska: RB Lazaro Rodriguez, sr.; DL Baltazar Cleveland Barrera, fr.

Rainier: LB Travis Honaker, jr.; LB David Hoover, sr.; DB Brodie Klein, soph.

Lauren Smith: 360-754-5473, @smithlm12

  Comments